Cilt Bakımı Neden Yapılmalı?

Cilt Bakımı Neden Yapılmalı?

Cilt bakımı sayesinde yeni bir sen ile tanışmaya hazır ol! Yapman gereken şeyler basit, doğru ürün, doğru uygulama ve istikrar!

Yapılan her iş için disiplinli olmak gerekiyor. Başarı yalızca bu sayede elde ediliyor değil mi? Bakımı da bu kategoriye dahil etmek çok da hatalı sayılmaz. Daima parlayan, sağlıklı bir cilt istiyorsan bazı adımları takip etmen gerekiyor.

Gelişen kozmetik dünyası kadınlar kadar erkeklere de hitap ediyor. Hele ki söz konusu cilt bakımı olduğunda bu yelpaze her geçen gün biraz daha genişliyor. İstekler ve ihtiyaçlar farklı olsa da yapılan uygulamalar genellikle aynı amacı kapsıyor.

İlk kez cilt bakımı yapanlar nasıl yapılacağı ve sonuçları konusunda emin olmayabilir. Ama sonucunu gördükten sonra vazgeçmek çok zor olacak.

Güzellik salonlarında cilt bakımı işlemi için kişiye özel çeşitli ekipmanlar kullanılıyor. Kullanımı yapılan ekipmanlar gözeneklerin derinlemesine temizlenmesi için çalışıyor. Dolayısıyla işlemler biraz canını yakabiliyor ve sonucunda biraz kızarıklık meydana geliyor.

Konusunda uzman kişiler tarafından yapılan bakım için de süreklilik önem taşıyor. Cildin sağlıklı görünümünü koruması ve canlanması için bu işlemler düzenli periyodlar ile tekrarlanıyor.

yeni baslayanlar icin cilt bakımı

Yeni Başlayanlar İçin Cilt Bakımı

Cilt bakımı kadın ve erkekler için her geçen gün daha önemli hale geliyor. Artık sanılanın aksine erkekler de ciltlerine önem veriyor.

Erkeklerin gün içerisinde ciltlerine yaptıkları bakımı yüzlerini yıkamaktan ibaret sanıyor olabilirsiniz. Genele kıyaslandığında bu düşünce doğru da olabilir. Ama zaman içerisinde bazı alışkanlıklar gibi bilinenler de değişiyor.

Cilt bakımı erkekler için de düşünülenden daha fazlası. Berberlerde görmeye alışılan yüz maskeleri ve yağlar da bunun en büyük kanıtı aslında. Her ne kadar bu bakımlar dikkat çekici olsa da bakımlı bir cilt için yeterli mi?

Kadınlar ve erkekler için bakım anlayışı, dolayısıyla da bakım yöntemleri farklılık gösteriyor. Kişisel tercihlere ve ihtiyaçlara göre seçilen ürünler de çeşitleniyor. Bakımlara alışkın olanlar için yöntemler ve ürünler arasında seçim yapmak kolay değil mi? Peki ama yeni başlayanlar için cilt bakımı nasıl olmalı?

Sohbaharda cilt bakımı

Cilt Bakımında Bireysel Farkındalık

Kişisel bakımın ve sağlığın en önemli aşamasının bireysel farkındalık olduğu bilinmelidir. Bedenin ihtiyaçları ve özellikleri iyibilindikten sonra başarılı bir bakımın kapısı kolaylıkla aralanıyor. Bu nedenle cilt bakımı için cildin ve bedenin iyi tanınması bir öncelik.

Kişisel özellikler seçilen yöntem kadar ürünleri de etkiliyor.Özellikle sahip olunan alerjiler ürün seçiminde oldukça etkileyici oluyor.

Metabolizmanın sahip olduğu özellikler kadar cilt niteliklerine de dikkat ediliyor. Cilde uygun olmayan ürün seçimi etkin olmasının yanında cilde hasar da verebiliyor. Doğru ürün seçimi yapılması için ise cilt tipinin tanınması gerekiyor.

Cilt tipleri yağlı, kuru, normal ve karma olarak dört kategoriye ayrılıyor.Cilt bakımı ürünleri debu cilt tiplerini baz alarak geliştiriliyor. Dolayısıyla cildi tanımak, ürünü tanımak anlamına geliyor.

Cilt Bakımı Alışkanlık Olmalı

Cilt ve yüz bakımını bir zorunluluk olarak görmemen gerekiyor. Yaptığın işlemler belli bir rutine sahip olduğunda her şey çok daha kolay akacak.

Kendine yaptığın bakımı mümkünse günlük bir hale getir. Böylelikle bakım yapmak seni zorlayan bir aktivite olmaktan çıkacak. Aksine uyandığında elini yüzünü yıkamak kadar kolay bir olay haline gelecek.

Günlük Ürün Kullanımına Dikkat Et

Cilt bakımı yaparken spesifik ürünlerin kullanıma özen gösterilmesi gerekiyor. Nasıl ki parfüm ve deodorant gibi kozmetik malzemeleri kullanılıyorsa bazı cilt ürünleri de kullanılmalı.

Güneş kremleri yalnızca yaz aylarında kullanılmaması gereken ürünlerden birisi. Bu kremleri yüz ve cilt için dört mevsim boyunca kullanmak cildine yapabileceğin en büyük iyilik olacak. Böylece cildini güneşin olumsuz ışınlarına karşı koruma fırsatın olacak.

Benzer bir durum nemlendirici krem ve losyonlar için de geçerli. Soğuk kış aylarına cildin korunması ve güçlenmesi için uygun içerikli kremler önceliğin olmalı. Bu sayede özellikle ellerinin kurumalara ve çatlamalara karşı korunduğunu göreceksin.

Cilt bakımı için eller kadar yüzün de korunmasına özen göstermelisin. Dolayısıyla yüzün için de harici kremler yardımcın olacak. Böylelikle dudakların da dış etkenlere karşı korunmuş olacak.

Doğru Ürün ve Cilt Temizliği

Cilt bakımı farklı aşamalardan ve uygulamalardan oluşuyor. Aşamaları takip etmek ve uygulamak ise tüm sürecin başarıya ulaşmasını sağlıyor.

Düzenli olarak cildin temizlenmesi gözeneklerin arındırılması açısından önem kazanıyor. Gün içinde terleyen, yıpranan ve dış etkenlere karşı direnç gösteren cilt için bu aşama oldukça dinlendirici. Temizlik ve dinlenme bir arada olunca sağlıklı cilt de kaçınılmaz oluyor.

Cilt bakımı sıralaması içinde de temizlik genellikle ilk sırada yer alıyor. Temiz bir cilde uygulanan diğer işlemler destekleyici ve besleyici bir önem kazanıyor.

Cilt Bakımını Günlük Hayatında Da Destekle

Bedene dışarıdan yapılan her müdahalenin içeriden de desteklenmesi oldukça önem taşıyor. Bunun bilinci ile yaptığın her hamle olumlu yönde dönüş sağlayacak.

Cilt bakımı için kullanılan ürünler tek başına bir yere kadar fayda gösteriyor. Ürün ne olursa olsun vücut fonksiyonlarının içeriden de desteğe ihtiyacı bitmiyor. Dolayısıyla günlük aktivitelerin düzenlenmesi önem taşıyor.

Uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları bakımın önemli parçaları olarak biliniyor. Aynı zamanda yapılan spor ve tüketilen bolca su sağlıklı bir cilt için oldukça besleyici oluyor.

Cilt Bakımı Sıralaması

Cilt bakımı sıralaması nasıl olmalı bilmek ürünlerin etkinliğini artırmaya yardımcı oluyor. Yani ne önemi var deyip geçilmemesi gereken yerdeyiz.

Yapılacak olan cilt bakımında temizlik, arındırma ve nemlendirme üç ana başlık olarak uygulanıyor. İlk adım her zaman olduğu gibi yüzü ya da cildi temizlemek olmalı. Bu aşamada cildin derinlemesine temizlenmesi isteniyor.

Arındırıcı cilt bakımı için temizlik sonrasında tonik sıklıkla kullanılıyor. Böylelikle gözeneklerin sıkı bir hale gelmesi için yardımcı bir rol üstleniyor. Aynı zamanda bu işlem için periyodik olarak buhar banyosu yapmak da gözeneklerin açılması ve temizlenmesi için etkili oluyor.

Cildi nemlendirmek ise bakımın kaymağı desek yeridir. Nemlendirilen cilt daha dirençli ve dingin bir hale geliyor. Ancak yapılan bakıma aralıklar ile farklı işlemler de ekleniyor.

Cilt maskeleri cildin beslenmesi ve nemlendirilmesi için önemli bir rolü üstleniyor. Aynı zamanda son yılların popüler bakım ürünü olan vücut peelingi de haftada bir kez uygulanabiliyor. Ciltte meydana gelen ölü derilerin giderilmesi ve kan dolaşımının hızlandırılmasında bu işlem hiç de hafife alınmaması gereken cinsten.

Evde Cilt Bakımı

Cilt bakımı güzellik merkezlerinde sıklıkla yapılan işlemlerden birisi olarak tercih ediliyor. Ancak evde de bu bakımları yapmak oldukça kolay.

Evde yüz bakımı ve vücut bakımı aynı aşamalar ile tamamlanıyor. Cildin temizlenmesi, gözeneklerin açılması, arındırılması ve nemlendirilmesi temin edilen ürünler ile gerçekleştiriliyor.

Merkezlerde kişiye özel yapılan işlemleri evde bire bir uygulamak pek de kolay değil. Ancak işlemleri doğru biçimde yaparak istenen sonucu elde etmek de hayal değil.

Evde cilt bakımı için kişinin cilt tipini tanıması ve doğru ürünleri seçmesi gerekiyor. Ardından cildi temizlemesi ve arındırması önemli yer tutuyor. Nemlendirilen cilt bakımı tamamlıyor.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ