Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır Ve Uygulama Yöntemleri

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır Ve Uygulama Yöntemleri

Aralıklı oruç nasıl yapılır? Son yıllarda; teknolojinin sürekli bir gelişim halinde olması, insan gücünü azaltarak, insanların hareket etmesini kısıtlamaktadır. Bunun sonucunda; aşırı kiloluluk hastalık haline gelmiştir. Bu sebepten aralıklı oruç nedir nasıl yapılır büyük bir merak konusu olmaya devam etmektedir.

Neredeyse son bir buçuk senedir salgın sebebiyle, daha az evden çıkar ve daha az hareket eder olduk. Maalesef yaşadığımız stres yeme bozukluğu olarak bize geri döndü. Herkes aldığı kiloları verebilmek için çeşitli alternatif diyetler araştırmaya başladı. Aralıklı oruç diyetini uygulayan birçok insanın olumlu sonuçlar alması, diyeti popüler hale getirdi. Peki nedir bu aralıklı oruç nasıl yapılır?

Aralıklı Oruç Uygulaması

Oruç diyeti nedir? Aralıklı oruç diyetinde önemli olan bazı kriterler vardır. Bu kriterlerden en önemlisi de saat aralığıdır. Intermittentfasting yani Türkçe karşılığı ile aralıklı oruç diyeti nasıl yapılır kısaca açıklayalım.

If Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Belirttiğimiz gibi; aralıklı oruç nasıl yapılır hususunda saat aralığı önemli bir unsurdur. Bu demek oluyor ki; bu diyet serüveninde hangi saat aralığında yediğiniz önemlidir. Ne yedim? Ne kadar yedim? Çok mu yedim? Az mı yedim? Bu tür sorulardan ziyade; saat aralığını sınırlı tutarak kilo kontrolü sağlamak mümkündür.

Oruç tutmak veya aralikli oruç gibi uzun süre aç kalınan bir diyet uygulamak, bir şekilde kan şekerini düzenleyerek, daha fazla kilo kaybınısağlamaktadır.O halde; “Aralıklı oruç nasıl olur? Aralıklı orucun çeşitleri nelerdir? Aralıklı oruç saatleri nasıl yapılır?”, tüm bu soruların cevabını gelin birlikte öğrenelim.

Aralıklı Oruç Çeşitleri

Kilo vermek için birden fazla yönteme başvurmak mümkün. Tabi ki en doğru yöntemi bulmak için, bir uzmandan destek almak en doğru olandır. Aralıklı oruç diyetine uygun olup olmadığınız belirlendikten sonra, saatlik biraralıklı oruca başlamak daha doğru olacaktır.

Son zamanlarda birçok kilolu insanın uygulaması ile de popülarite kazanan aralıklı oruç diyeti, birkaç saat aralığı şeklinde uygulanabilmektedir. Bu saat aralıkları ise şu şekildedir:

  • 16/8 aralıklı oruç
  • 5/2 aralıklı oruç
  • 24 saat aralıklı oruç

Aralıklı oruç saatleri nasıl yapılır, gelin birlikte görelim.

16/8 Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç nasıl yapılır sorusundan sonra karşımıza çıkan 16/8 aralıklı oruç nasıl yapılır sorusuna cevap vermemiz gerekirse şöyle açıklayabiliriz; 16 saat boyunca, uzun süre vücuda bir besin sokmadan aç bırakarak, sadece 8 saat tüketimin serbest olduğu beslenme şeklidir. En uygun saat dilimi olarak ise öğlen 12 ile akşam 8 saatleri önerilmektedir.

5/2 Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Haftanın 2 günü belirlenerek, o günlerde tüketilecek kalorinin minimumda tutulması şeklinde uygulanan aralıklı oruç çeşididir. Unutulmaması gereken nokta ise, bu iki günün mutlaka farklı zamanlarda olması gerekir. Yani peş peşe olmayan iki farklı günde yaklaşık 500-600 kalori ile beslenerek uygulanır.

24 Saat Aralıklı Oruç nasıl yapılır?

Diğer ismi alternatif gün yöntemi  olan bu aralıklı oruç çeşidinde ise; ayda 1 ya da 2 kez 24 saat hiçbir şey tüketilmemesi şeklinde uygulanır. Yani; bu akşam en son 20.00 ‘ de yediyseniz, yarın akşam 20.00’ e kadar besin almamalısınız.

Vücut Tipine Göre Aralıklı Oruç Testi

İnsanların vücut tipleri; elma, armut, kum saati, ters piramit gibi isimlerle farklılık göstermektedir. Her bir vücut tipi için de birçok çeşit diyet türü uygulanabilmektedir. Aralıklı oruç yaparken vücut tipinizin de göz önünde bulundurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Aralıklı Oruç Diyeti Listesi 16/8

Günlük yaşantımıza en çok uygulanabilir kabul edilen aralıklı oruç 16/8, yani; öğlen 12.00 ve akşam 20.00 saatleri arasıdır. Aşağıda sizlere sadece örnek olabilecek açıklamak amaçlı bir liste paylaşacağız. Asıl listenizi danışanı olduğunuz beslenme uzmanı sizin için hazırlayacaktır.

Örnek liste:

12.00 ye kadar sıvı tüketim i(su, çay, kahve vb.) yapmanız mümkün.

  • İlk öğün 12.00 (diyetisyeninize danışmayı unutmayın.)

Peynirli omlet

Yeşillikler

Mevsim sebzeleri

Avacado

Bir adet meyve

10-12 adet tane kuruyemiş

 

  • Ara Öğün  (diyetisyeninize danışmayı unutmayın.)

1 bardak kefir

1 avuç kuruyemiş

 

  • 2. Öğün 20.00 (diyetisyeninize danışmayı unutmayın.)

Kıymalı ya da etli bir sebze/ bakliyat yemeği

Bol salata

Gün içinde ve yemek tüketimi süresi dışında yeterince su içmeyi ihmal etmemeli ve zararlı kabul edilen besinlere hayatınızda yer vermemelisiniz. Bu şekilde bir uygulama ile sağlıklı bir sonuç almak mümkün olacaktır.

Aralıklı oruç nasıl yapılır sorusu ünlüler arasında da fazlasıyla merak konusu olmuştur. Yıllardır kiloları ile baş etmeye çalışan pek çok ünlü isim aralık oruç diyetine başvurmuştur. Uyguladıkları diyet sonrasında başarılı sonuçlar elde eden bu ünlü isimler, halk arasında ilham kaynağı olamaya da devam etmektedir. Ancak, hatırlatmakta fayda var ki; hiçbir diyet listesini uzman bir destek almadan uygulanılmamalıdır.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ