Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Kadınlarda Saç Dökülmesi ve Tedavisi

Kadınlarda saç dökülmesi özellikle fizyolojik olarak hormon düzeylerinin değişimine bağlı şekilde gerçekleşebilir. Saçlar aslında saç köklerindeki deri hücreleri tarafından üretilen ve üretimleri keratin, elastinproteinlerinleri yoluyla gerçekleşen yapılardır. Saçların büyümesi ve ardından dökülmesi sürecinde ise 3 temel evre incelenmektedir. Saçlar 2 ila 8 yıl arası dönemde anagen adı verilen evre kapsamında oluşur ve gelişirler. Bir sonraki ketogen döneminde ise tamamen olgunlaşıp daha sonra zayıflamaya başlarlar. Telogen evresinde ise kökleri ölen saçlar dökülmektedir. Eğer kişide telogen evreye geçiş yapan saç adedi yüksek sayıda artarsa, toplu şekilde saç dökülmesi oluşur. Saç dökülme sorunun altında yatan birden fazla sağlıksal problem olabileceğinden önce temelde yatan klinik problem tespit edilerek tedavi koşullarının değerlendirilmesi gerekir.

Kadınlarda Saç Dökülme Nedenleri Neler?

Kadınlarda saç dökülme nedenleri dediğimizde akla gelebilecek durumlar aşağıdaki gibi sıralanır:

 • Troit problemleri, gut ve tansiyon ilaçlarının kullanımı,
 • Stres, yüksek düzeyde A vitamini almak,
 • Menopoz, doğum kontrol hapı kullanımı,
 • Cilt hastalıkları,
 • Mantar veya parazit kaynaklı enfeksiyon,
 • Saçlı deri alanının çölyak hastalığından etkilenmesi,
 • Gebelik, düzensiz adet döngüsü,
 • Hipofiz yetmezliği gibi hormon dengesizliğine sebep hastalıklar,
 • Östrojen, progesteron, tiroit hormonlarının dengesizliği,
 • Depresyon, besin yetersizliği,

Bu gibi sebeplere bağlı olarak kadınlarda saç dökülmesi problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzdende tedavi kapsamında saç dökülmesi sorunun altında yatan asıl rahatsızlığın belirlenmesi önem taşır.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Önleme Yolları Neler?

Kadınlarda saç dökülmesini önlemek için yapılabileceklerin başında sağlıklı ve düzenli beslenmeye çalışmak gelir. Sadece koparak dökülmeleri önlemek için değil, toplu saç dökülmesini önlemek için de sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Öte yandan saç dökülmesini önlemek için aşırıya kaçmayacak şekilde, ideal seviyede A, C D gibi vitaminler doğal yollarla alınmalıdır. Bu vitaminleri günlük beslenme kapsamında almak mümkündür. Özellikle saçları yüksek sıcaklıkta su ile yıkamak önerilmezken dökülmeyi önlemek adına ılık su ile saç yıkamak önerilir. Saçlar kimyasallara karışı ve ısıya karşı korunmalıdır. Avokado, badem ve zeytinyağı gibi saçı besleyen doğal ürünler ile saçlara maske uygulanmasında, kişinin bu doğal ürünlere karşı alerjisinin olmaması halinde bir sakınca görülmez.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Saç dökülmesi tedavisinden faydalanmak isteyenler, deri ve zührevi hastalıklar-cildiye bölümüne devlet hastanelerinden randevu alabilirler. Özel hastanelerde dermatoloji, cildiye şeklinde ifade edilen bölümlerden de randevu alınabilir. Kısacası saç dökülmesi hakkında çözüm aranıyorsa bir dermatoloji doktoruna başvurmak gerekir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tedavisinde Neler Yapılır?

Kadınlarda saç dökülmesi tedavisinde, saç dökülmesine sebep altta yatan kronik rahatsızlık tespit edilir. Farklı temel rahatsızlıklar olabileceğinden her biri için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Özellikle saç büyümesini destekleyecek olan uygulamalar veya ilaç tedavisi tercih edilir.

Hormon bozukluğundan kaynaklı saç dökülmelerinin tedavisinde hormon düzeninin tekrar sağlanabilmesine olanak kazandıran ilaç tedavisi tercih edilir ve gerekliyse cerrahi müdahale yapılır. Gıda yetersizliğine bağlı saç dökülmesini gidermek için besin takviyesine başlanması uygun görülebilir.

Enfeksiyon kaynaklı saç dökülmesinde antibiyotik tedavisi uzman doktorun müdahalesi kapsamında gerçekleştirilir. Saç dökülmesi depresyon gibi psikolojik sorunlardan kaynaklıysa genellikle psikoterapi ve ilaç tedavisi bir arada yürütülür. Kadınlarda saç dökülmesi tedavi edilirken saç köklerini besleyecek serumlar, saç yıkama ürünleri, vitamin ve mineral alımı uzman doktorun önerisi çerçevesinde gerçekleşebilmektedir.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ