SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO açılımını Search Engine Optimization olan ve  Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen ingilizce bir kavramdır. Sitelerin arama motorlarında üst sıraya çıkması için kullanılan belli başlı tekniklere SEO denir.

Sitenin arama motorunda üst sırada olması neden önemlidir diye soracak olursak web sitesinin üst sırada çıkması ile birlikte siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısı artacaktır. Bu da potansiyel müşteri adaylarının siteye daha kolay ve çabuk erişimini sağlar.

SEO Neden Önemlidir?

Günümüz dünyasında internetin önemi oldukça büyüktür. Belki nüfusun bir kısmı hala sosyal medya gibi popüler bir platform kullanmıyor olabilir fakat hemen hemen herkes ister alışveriş için olsun, ister bilgi kaynağı olarak kullanmak için olsun bu tür amaçlarla interneti aktif bir şekilde kullanmaktadır.

Arama motorlarında yapılan aramalar ile birçok web sitesine ulaşılabilmekte hatta istediğimiz verileri ilk sıradaki sitelerden rahatlıkla bulabilmekteyiz ki bu da arama motorunun bizim için listelediği diğer web sitelerineihtiyacımız olmadığı anlamına gelmektedir.

Bir konu hakkında arama yaptığımızda karşımıza çıkan ilk siteyi tanımasak bile sırf ilk sırada diye çoğu insanın içinde bir çeşit güven duygusu oluşmaktadır. Özellikle de site içeriği beğenilirse bir dahaki sefere farklı veriler için de bu web sitesine uğrarız ki bu şekilde düşünen birçok insan aynısını yaparak siteye düzenli bir kullanıcı trafiği sağlar.

Bu web sitesi sadece bilgi verici bir site olmayabilmektedir. Örneğin bir e-ticaret siteside olabilir. Bu şekilde de ürün satışlarınız artabilmektedir. Ayıca bu yol ücretsiz bir şekilde müşteri çektiğinden dolayı oldukça karlı bir yöntemdir. Bu yüzden SEO özellikle site trafiği için oldukça önemlidir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO sadece anahtar kelimeleri fazlaca kullanarak yapılan bir uygulama değildir. Fakat anahtar kelime kullanımı bir SEO tekniğidir denilebilir. Bunun yanında farklı teknikler de mevcuttur.

Öncelikle içerik orijinal ve ilgi çekici olmalıdır. Bu şekilde siteyi ilk kez ziyaret eden insanlar içeriklerinizden etkilenmekte ve bu da insanların siteye tekrardan girme şansını arttırmaktadır.

İçeriklere yorum yapılması önemlidir. Google yorum yapılan içerikleri daha çok sever.İçerikleriniz hedeflediğiniz kullanıcı kitlesine hitap etmelidir. Sadece arama motorunda yükselmek için içerik üretilmemelidir.

Anahtar kelime araştırması yapılmalı ve buna uyumlu yazılar yazılmalıdır. Anahtar kelime araştırması için belli başlı programlar bulunmaktadır. Bu tür programlar en çok aranan anahtar kelimelerde işinize yarayabilir.

SEO Uyumlu Metinler

SEO uyumlu metin ve makaleler kısa ve reklam yazısına benzer, toplasak bir paragraflık yazılardan oluşmaktadır. Tabii ki bu yazılar daha da uzun olabilir. İçerisinde mümkün olduğunca çok anahtar kelime kullanımına dikkat ederek yazılmaktadırlar. Bunun yanında başlıkları kullanıcıların Google’da o konuyu nasıl aratabileceğini tahmin edilerek belirlenmelidir. Örnek: İstanbul’da Bilme Firması Nereden Bulabilirim?, Ankara’da en lezzetli çiğ köfte nereden yenir?

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ