SEO Uyumlu İçerik Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

SEO Uyumlu İçerik Nedir ve Nasıl Olmalıdır?

SEO uyumlu içerik belirli anahtar kelimelerin yer aldığı fayda sağlayan bilgiler içeren web sitesi içeriği anlamına gelmektedir. Bu tür içeriklerde temel amaç yazının arama motorlarında en üst sırada yer almasıdır. SEO uyumlu olacak şekilde içerik oluşturmanın en önemli şartları arasında özgünlük ve kalite gelmektedir. Bunun yanında yazının SEO kriterlerine uygun şekilde hazırlanması gerekir.

Firmaların ve markaların ürün servis ve hizmetlerinden istedikleri verimi alabilmelerinde web sitesi içeriklerinin önemli bir payı olmaktadır. Kaliteli içeriklerin sırrını ise SEO uyumlu olması oluşturmaktadır. SEO uyumu bir içeriğin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. SEO uyumlu olmayan içerik hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

SEO Nedir?

Firmaların dijital platformlar üzerinde son zamanlarda daha fazla içerik üretmesiyle birlikte SEO kavramı da daha popüler bir hal almış durumdadır.  Türkçe’de arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitelerinin arama motorlarında çeşitli kriterlerle en üst seviyede yer almasını sağlamaktadır.

SEO uyumlu içerik web sitelerinde üretilen içeriklerin çok daha fazla kullanıcıya ulaşması açısından büyük öneme sahiptir. Profesyonel bir çalışma ile yapılmayan içerikler web sitesinin kötü bir duruma düşmesine neden olarak sitenin zor durumda kalmasına sebebiyet verebilecektir. Bu nedenle SEO kriterlerine uygun içerik üretiminin sağlanması gerekmektedir.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Olmalıdır?

SEO uyumlu içerik belirli kriterler göz önüne alınarak anahtar kelime kavramı etrafında şekillenmektedir. Buna göre SEO uyumlu bir içerik;

 • Dikkat çekici,
 • Kolay okunabilir,
 • Arama motorlarına uygun optimize edilmiş,
 • Anahtar kelime etrafında şekillenmiş,
 • Kullanıcıya fayda sağlayan,
 • Marka diline uygun,
 • Görseller ile zenginleştirilmiş,
 • Doğru hedef kitleye hitap eden,
 • Doğal, %100 özgün ve kaliteli olmalıdır.

SEO Uyumlu İçeriğin Faydaları Nelerdir?

SEO uyumlu içerik güvenilir ve kaliteli makale anlamına da gelmektedir. İçeriğin kaliteli olması rakiplerin arasından sıyrılmaya doğrudan katkı sağlayacaktır. Sunulan güvenilir içeriklerle birlikte müşterinin yazının yer aldığı web sitesine olan itibarı da artacaktır. Bu tür içerikler organik görünürlüğü de arttırarak potansiyel müşteriye ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

SEO uyumlu yazılan içerikle birlikte;

 • Organik trafik,
 • Dönüşüm oranı,
 • Marka bağlılığı,
 • Marka bilinirliği de artıyor olacaktır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Web sitesi içeriği oluşturmanın birçok kriteri vardır. Bu kriterlerin başında içeriğin %100 özgün olması ve SEO uyumlu şekilde olması gelmektedir. Bu tür içerik yazacak olanların yazıya başlamadan önce yazacakları konu ile ilgili detaylı bilgiye sahip olmaları gerekir. İnsanların aynı konuyu hangi kelimeleri kullanarak arattıklarını araştırmak bu anlamda fayda sağlayacaktır.

1.Anahtar Kelime Analizinin Yapılması

Kaliteli içerik üretiminde yazılacak makale hakkında araştırma yaptıktan sonra anahtar kelime analizinin mutlaka yapılması gerekir. Anahtar kelime analizinin yapılması rakiplerden daha ön sıralara çıkmayı sağlayacaktır. Anahtar kelime analizinin yapıldığı bazı araçlar bu anlamda büyük kolaylık sağlayacaktır.

2.Hedef Kitlenin Belirlenmesi

Yazının hedef alındığı kitlenin belirlenip bu kitlenin beklentilerinin karşılanması SEO uyumlu içerik için vazgeçilmez bir unsurdur. Doğrudan hedef kitleye yönelik yapılacak olan çalışmalar site içerisinde organik trafiği arttıracaktır.

3.Özgün ve Yaratıcı Başlıkların Oluşturulması

İnternet üzerinde çok fazla kullanıcıya ulaşabilmek ve dikkat çekici olmak yaratıcı başlık kullanımından geçmektedir. Yazının içeriğine uygun doğru başlık kullanımı yazının kalitesini ön plana çıkaracağı gibi potansiyel okura da doğrudan ulaşmayı sağlayacaktır.

4.Alt Başlık Kullanımı

Alt başlık kullanımı içeriğin kapsamını oluşturan en temel unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle rakiplerin ne tür alt başlıklar kullandığının araştırılarak o doğrultuda başlıklara yer verilmesi gerekir. Başlıkların güncel olması ayrıca avantaj sağlayan bir durum olacaktır.

5.Okunabilir İçerik Üretimi

SEO uyumlu içerik kaliteli, özgün ve doğaldır. Bu bakımdan içerikler her kullanıcı tarafından okunabilir nitelikte olmalıdır. Makalenin okuyucu ile iletişime geçmesi, okuyucuyu sıkmaması ve akıcı bir dille yazılmış olması gerekir.

6.Paragraf Kullanımının Uygun Şekilde Olması

Makale içeriğinde paragrafların çok kısa ya da çok uzun olmamasına özen gösterilmelidir. Paragrafta asıl önemli olan ana fikrin sunulması ve desteklenmesidir. Okuyucunun sıkılmaması için yazı içinde tekrardan kaçınılmalıdır.

7.Görsellere Yer Verilmesi

İçeriğin daha okunabilir ve anlaşılabilir olmasında içerikle alakalı görsellere yer vermenin önemi oldukça büyüktür. Açıklayıcı grafikler konunun anlaşılmasını kolay hale getirecektir. Görsel kullanımı yapılan içerikler SEO uyumlu içeriği daha zengin hale getirecektir.

8.Site İçi Linkleme Yapılması

İçerikle ilgili olarak site içi linkleme yapmak içeriğin kalitesini arttırmaktadır. Bu linklemelerin kullanıcıların ziyaret edecekleri şekilde görünür olması sitenin performansını arttıracaktır.

SEO Kalitesi Nasıl Arttırılır?

SEO bir web sitesinin amacına ulaşmasında doğrudan etki sağlamaktadır. Bu nedenle SEO çalışması olmayan içerik boş bir içerik olmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Rakiplerinden daha hızlı bir şekilde arama motorlarında üst sıralarda yer almak isteyenlerin içeriklerinde SEO kalitesini arttırmaları gerekmektedir.

SEO kalitesini arttırmak için yapılan çalışmaların tümü süreklilik gerektirmektedir. Bu nedenle bu işlemi uygularken sabırlı olmak son derece önemlidir. Web sitesi üzerinden daha fazla tıklanma almak isteyenler bu kriterlere uygun hareket ettiklerinde amaçlarına kısa süre içerisinde ulaşacaklardır.

1.Doğru Strateji Planlamasının Yapılması

Doğru strateji planlaması SEO uyumlu içerik için aranılan bir özelliktir. Hedef kitlenin aradığını kolay bir şekilde bulabilmesi için anahtar kelime analizinin doğru şekilde yapılması gerekir.

2.Hedeflerin Belirlenmesi

Hedeflerin yol göstericiliği SEO uyumlu makaleler için de geçerli olan bir durumdur. Hedefin belirlenerek bu alan yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi gerekir.

3.Listeleme Şeklinde Konu Başlıklarının Hazırlanması

Web sitesi üzerinde satışlarını daha verimli hale getirmek isteyenler web sitesinde yer alan başlıkların içeriklerini ilgi çekici şekilde listeleyebilirler.

4.Uzun Kuyruklu Anahtar Kelime Kullanımı

Rakiplerinden bir adım daha önde olmak isteyenler için uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına yer verilmesi gerekmektedir.

5.Blog Aracılığı ile Hedef Kitleye Yönelmek

SEO uyumlu içerik üretmek ve arama motorlarında ön planda olmak için sosyal medyanın önemi tartışılamaz niteliktedir. Bu nedenle web sitesine uygun bir blog sayfası oluşturmak ve web sitesinin tanımını bu şekilde yapmak site trafiğini arttırmak için oldukça faydalı bir yöntemdir.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ