SimplePlanes Nedir? SimplePlanes Uçak Yaratma Oyunu

SimplePlanes Nedir? SimplePlanes Uçak Yaratma Oyunu

Uçaklara merakı olup uçak uçurmak isteyen oyuncular için piyasada pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok rağbet gören oyun türü de uçuş simülatörü denen, genelde geniş alan ve geniş uçak yelpazesi içeren oyunlardır. Bu oyunlarla oyuncular farklı tür uçakların nasıl uçurulduğunu, uçak kontrollerinin nasıl yapıldığını pekala öğrenebilir, hatta bu oyunlar ileride oyuncuları gerçek dünyada pilotluğa yönlendirebilir.

Ancak bunlar arasından bir adet oyun var ki, bu oyun işin içine oyuncunun hayal gücünü katmakta ve gerçek anlamda istediği türde ve şekilde uçağı uçurmasına imkan sağlamaktadır. Burada bahsedilen oyun tabii ki SimplePlanes’den başkası değil. SimplePlanes ile kendi özgün uçağınızı tasarlayıp uçurabilir, uçuş fiziği hakkında bilgi sahibi olabilir hatta isterseniz piyasada bulunanlarla boy ölçüşecek, hatta geçecek uçakları (bazı oyun içi kısıtlamalar ile beraber) inşa edebileceksiniz. Hem istediğiniz uçağı inşa etme, hem de gerek serbest uçuş gerek oyun içi etkinliklerle olsun test etme imkanı veren oyun SimplePlanes’in kapsamlı tanıtımı bu yazıda.

SimplePlanes Kısa Tanıtım

Daha önce 2 boyutlu SimplePhysics ve SimpleRockets oyunlarının yapımcısı olan Jundroo LLC şirketinin ilk 3 boyutlu oyunu olan SimplePlanes, 2014 yılında masaüstü bilgisayarlar için piyasaya çıkmış, daha sonra Jundro LLC’nin ana platformları olan Android ve iOS işletim sistemleri üzerinde, yakın geçmişte de sanal gerçeklik (VR) platformları üzerinde yayınlanmıştır. Oyun günümüzde pek çok güncelleme almış ve oldukça büyük bir topluluğa (hatta kendine ait bir websitesine) sahip olmuştur.

SimplePlanes kısaca “kendin yap kendin uçur” türünden bir uçak simülasyonudur ve asıl ağırlığı fizik kurallarına vermiştir. Oyuncu kendi istediği türden bir uçağı yapıp uçurabilir, oyunun meydan okumalarına ve yarışlarına katılıp yaptığı uçağı test edip gerekirse geliştirebilir. Böylece uçaklara ilgi duyulduğu takdirde daimi olarak yeni konseptler keşfedilebilir ve yeni tasarım fikirleri, hatta piyasa uçaklarında olmayan yeni teknolojiler denenebilir.

SimplePlanes Oynanış

SimplePlanes’in asıl öne çıkan parçası olan uçak tasarımı, bir nevi Lego mantığıyla çalışır. Parçalar üstünde oynanıp birleştirilerek ortaya bir uçak çıkarılır; ancak uçak yerine bu bir helikopter, araba veya gemi, hatta bir robot bile olabilir. Farklı motor seçenekleri, ayarlanabilir gövde parçaları ve kanatlar, hatta son güncellemelerle beraber iç mekan tasarımı da oyuna eklenmiş olup ortaya daha detaylı ve güzel görünen uçak tasarımlarının çıkması sağlanmıştır.

Uçak performansını etkileyen faktörler olan ağırlık merkezi, kaldırma kuvveti merkezi, itiş merkezi ve sürtünme kuvveti hem oyun içerisinde, hem de tasarım atölyesinde dinamik olarak hesaplanmaktadır. Burada bu merkezler arasındaki ilişkiyi doğru ayarlayarak istedğiniz türde güzel uçan uçaklar yapmak mümkündür. Sürtünmenin dinamik olarak hesaplanması, oyuncuya yapmak istediği uçağa göre ekstra bir meydan okuma sağlar ve oyuncuyu mümkün olan en aerodinamik tasarımı bulmaya sevk eder.

Oyunun uçak uçurma kısmında ise klavye ya da fare kullanılabilir. Uçakların değişik özelliklerini aktif veya pasif hale getirmek için 8 ayrı kontrol parametresi bulunmakla beraber, uçakların iniş takımları, VTOL (Dikey İniş ve Kalkış) ve Trim sistemleri de çeşitli amaçlar için kullanılabilir, böylece kullanıcı sadece uçak uçurmaz, aynı zamanda tasarımına göre uçaklarda bulunan çeşitli özellikleri (flap ve ışıklandırma) de kullanma şansına erişmiş olur.

Savaş uçağı yapmak isteyen oyuncular için uçaklara entegre edilebilecek silahlar da oyunda mevcut olarak bulunmaktadır. Bu sayede İkinci Dünya Savaşı uçaklarından tutun süpersonik bomba uçaklarına kadar dilediğiniz her türlü savaş uçağını yapabileceksiniz.

Güncel haliyle SimplePlanes’in oyunla beraber gelen haritasında 7 farklı büyük ada bulunmaktadır, bunlardan 4’ü açık olarak gelmektedir. Diğer üçünün oynanış esnasında oyuncular tarafından keşfedilmesi gerekmektedir.

SimplePlanes Meydan Okumaları ve Yarışlar

SimplePlanes oyunu içerisinde, yaptığınız uçağı test edebilmeniz için pek çok meydan okuma ve yarış bulunmaktadır. Bunlar arasında planör yarışları, uçak yarışları, hızlı kalkış, füzeden kaçınma, en az yakıtla en uzun mesafe gitme gibi birbirinden ilginç ve sınırları zorlayıcı meydan okumalar bulunmaktadır. Silah testleriyle beraber sayısı 30’u aşan bu meydan okumalar ile mümkün olan en iyi yarış, hızlı kalkış ve savaş uçaklarını tasarlamak için kendinizi zorlayacaksınız.

Meydan okumalar haricinde kendi yaptığınız iki uçağı yarıştırma veya savaştırma şansınız da bulunmaktadır, bu sayede kendi uçaklarınızı karşılaştırmalı olarak test edebilirsiniz.

SimplePlanes Sitesi ve Modları

SimplePlanes oyunu için, SimplePlanes tarafından geliştirilen modlar bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları, günümüzde oyunun içinde standart olarak gelen ve parçaların ağırlığını, sürtünmesini ve diğer özelliklerini tasarım atölyesi haricinde ayarlamanıza yarayan Fine Tuner ve Overload parametre editörleridir. Bunların dışında harita modları (hayali veya gerçek dünyadan), parça modları ve oyuniçi diğer aletler de SimplePlanes’in websitesindeki Modlar sekmesinden indirilebilmektedir.

Kullanıcılar, diledikleri takdirde siteden kayıtlı kullanıcıların yaptığı 100 binden fazla uçak arasından seçim yapıp o uçağı indirip uçurabilir, bu sayede hem diğer kullanıcıların neler yaptığını görmüş olur hem de kendi tasarımlarına ilham kaynağı edinir. Oyuncu dilerse SimplePlanes’in websitesine kaydolabilir, yaptığı uçak tasarımlarını paylaşabilir ve forumlardan oyun ve oyunda bir şeylerin nasıl yapıldığı hakkında fikir alabilir.

SimplePlanes Fizikleri

SimplePlanes kısmen de olsa gerçekçi bir fizik motoruna sahip bir uçuş simülatörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanatların sağladığı kaldırma kuvveti ve bu kuvvetin ağırlık merkeziyle olan ilişkisi, ses hızını geçemeyen pervaneli motorlar, amortisörler gibi gerçek hayatta birebir şahit olunabilecek bazı durumları oyun içinde sunmaktadır. Her ne kadar çoğu gelişmiş uçuş simülatörleri ile aynı sınıfta olmasa da SimplePlanes, uçak fiziğinin kapsamlı bir şekilde anlaşılması için yeterli denebilecek bir fizik motoruyla donatılmıştır. Yakın zamanda gelmesi beklenen güncellemelerle bu fizik motoru üstünde değişiklik yapılıp yapılmayacağı bilinmemektedir.

SimplePlanes Fiyatı

SimplePlanes ücretli bir oyun olmakla beraber platformdan platforma satış fiyatları değişmektedir, ancak çoğu gelişmiş uçak oyununa göre oldukça cüzi bir fiyata satılmaktadır. Oyunun bilgisayar sürümünün Steam fiyatı, yazının yazıldığı an itibariyle 7 dolar civarındadır, ve zaman zaman pek çok farklı segmentteki muadil oyunla bir paket içerisinde indirimli olarak satılmaktadır. Jundroo’nun bir sonraki oyunu olan SimpleRockets 2 (şimdiki adıyla Juno: New Origins) ile de paket halinde satın alınabilmektedir.

SimplePlanes Sistem Gereksinimleri

SimplePlanes, gelişmiş uçuş simülatörü oyunlarına göre görece düşük sistem gereksinimlerine sahip olunup günümüzde ortalamanın biraz altı bir bilgisayarla rahatlıkla oynanabilmektedir.

Minimum Sistem Gereksinimleri (Windows):

 • Windows 7 SP1 (64-bit)
 • Core 2 Duo işlemci (64-bit)
 • 2GB RAM
 • 512MB VRAM
 • 750MB depolama alanı

Önerilen Sistem Gereksinimleri (Windows):

 • Windows 7 SP1 (64-bit)
 • Core i5 (64-bit)
 • 4GB RAM
 • 1GB VRAM
 • 750MB depolama alanı

 

Eğer SimplePlanes’i biraz modlu oynamayı tercih edecekseniz oyuna en az 2GB’lık bir depolama alanı ayırmanız sizin ve oyun tecrübeniz için oldukça iyi olacaktır.

SimplePlanes VR

SimplePlanes’in VR sürümü, uçak uçurma deneyiminizi sanal gerçeklik (VR) platformlarında yaşamanızı sağlar. Sağlıklı bir VR deneyimi için oyunu hem masaüstü hem de VR platformlarında satın almanız tavsiye edilir, çünkü SimplePlanes’in VR sürümünde tasarım atölyesi bulunmamaktadır. Ancak iki sürüm de aynı anda aktive olduğundan dolayı masaüstünde tasarladığınız uçakları VR sürümünde uçurma şansınız bulunmaktadır.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ