Evde Sivilce Geçirme Yöntemleri Nelerdir? Evde Yapılabilecek 5 Sivilce Maskesi

Evde Sivilce Geçirme Yöntemleri Nelerdir? Evde Yapılabilecek 5 Sivilce Maskesi

Evde sivilce geçirme yöntemleri ile cildinizdeki istemediğiniz sivilcelerden doğal yöntemler ile kurtulmanız mümkün. Sivilceler sadece yüz tipinizi değil psikolojinizi de direkt olarak etkiler.

Yüzünüzdeki sivilceler cilt sağlığınızı etkilemek ile kalmayıp psikolojik olarak daha kötü bir hissiyata sahip olmanıza neden olabilir. Psikolojik olarak gerilemiş olmanız ile birlikte artan stres nedeni ile yüzünüzdeki sivilcelerde artışlar görmek de oldukça olası.

Yani, Evde sivilce geçirme yöntemleri uygulanabileceği gibi stres ile mücadele etme yöntemleri de uygulanarak sivilce ve diğer cilt sorunları ile mücadele etmek oldukça önemli. Peki, Evde sivilce geçirme yöntemleri nelerdir? İşte Evde yapılabilecek 5 sivilce maskesi tarifi!

1 – Lavanta Çayı Maskesi ile Sivilce Tedavisi

Lavanta Çayı Maskesi ile Sivilce Tedavisi

Lavantalar kokuları ve faydaları ile öne çıkan oldukça değerli bir bitki türüdür. Çayı yapılabilen Lavantalar sadece iç bedeninize değil dış bedeninize de faydalar barındırmakta. Lavanta çayını direkt olarak tüketebileceğiniz gibi.

Suyunu, serum kullanır gibi yüzünüze sürerek maske haline getirebilirsiniz. Düzenli kullanım sonrasında cilt sıkılığı elde etmenizi sağlayan Lavanta maskesi, cildinizin daha parlak ve canlı kalmasını sağlarken.

İçeriğinde bulunan besleyici maddeler ile birlikte sivilcelerinize karşı ciddi savaş açmakta.

2 – Yoğurt Maskesi İle Sivilce Tedavisi

Yoğurt Maskesi İle Sivilce Tedavisi

Evde sivilce tedavisi konusunda başvurabileceğiniz en doğal yöntem kesinlikle Yoğurt maskesi yöntemidir. Yoğurt maskesi, içeriğinde bulunan probiyotik besinler sayesinde cildinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlar.

Cildinizin üzerine uygulayabileceğiniz ve 5 – 10 dakika kadar bekleyeceğiniz yoğurt maskesini ılık bir su ile nazik bir şekilde temizleyerek cildinizden ayırabilirsiniz.

Günlük olarak uygulayabileceğiniz bu maskesi haftalık olarak da uygulayabilirsiniz. Yoğurt maskesi uzun vadede sivilceleri geçirmek ile kalmayıp tekrar oluşumunun önüne büyük oranda geçmekte.

3 – Evde Kil Maskesi İle Sivilce Tedavisi

Evde Kil Maskesi İle Sivilce Tedavisi

Aktarlardan oldukça ucuz bir fiyata alabileceğiniz Kil karışımı evde sivilce tedavisi konusunda en çok tercih edilenler arasında.

Hazırlanışı oldukça basit olan Kil maskesi için izlemeniz gereken adımlar şu şekilde;

 • 2 Yemek kaşığı kadar kil harcını bir kap içine alın.
 • Üzerine eklediğiniz kadar veya biraz fazla olacak şekilde su ekleyin.
 • Homojen bir şekilde karşına kadar harcınızı karıştırın.

Elde ettiğiniz karşımızı yüzünüze nazik bir şekilde sürün. Özellikle sivilcelerin olduğu alana ve çevresine sürmeyi unutmayın.

Yüzünüzde 5 dakika kadar beklemesi gereken kil maskesini suyunuz ılık olacak şekilde kolaylıkla yüzünüzden çıkartabilirsiniz. Kil maskesi her cilt yapısına uygun olsa da bazı dikkat edilmesi gerekenleri de barındırır.

Bunlardan en önemlisi, kuru bir cilt yapısına sahipseniz 5 dakika boyunca cildinizin üzerinde bu maskenin kurumasını beklemenize gerek olmamasıdır. Halen ıslak bir halde iken maskeyi cildinizden çıkartabilirsiniz.

4 – Gül Suyu İle Evde Sivilce Tedavisi

Gül Suyu İle Evde Sivilce Tedavisi

Evde sivilce tedavisi yaparken bir yandan da cildinizin en iyi şekilde kokmasını mı istiyorsunuz? Doğal gül suyu ile sivilce tedavisi yapmanın mümkün olduğunu daha önce duymuş muydunuz?

Tonik gibi kullanabileceğiniz doğal gül suları, cildinizin beslenmesini sağlamanın yanı sıra. Sıkılaşmasını, daha parlak gözükmesini, sivilcelerden arınmasını ve en önemlisi yumuşak bir o kadar da güzel kokmasını sağlar.

Gül suyu toniği ile evde sivilce tedavisi yapabilmek için, doğal olduğundan emin olduğunuz gül suyunu yüzünüze damlatabilirsiniz. Özellikle sivilcelerin üzerine ve çevresine damlatarak onların kolayca kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

5 – Limon İle Evde Sivilce Tedavisi

Limon İle Evde Sivilce Tedavisi

Evde sivilce geçirme yöntemleri arasında bulunan Limon, sivilce konusunda düşünüldüğünden daha büyük etkilere sahiptir.

Her ne kadar etkileri büyük olsa da her cilt tipi için kullanımı uygun değildir. Limon ile evde sivilce tedavisi uygulamadan önce limondan doğal olarak sıktığınız birkaç damlayı yüzünüze damlatın. Cildinizin herhangi bir reaksiyon göstermediğinden emin iseniz;

 • Yarım limonu bir kap içine sıkın.
 • Makyaj fırçası ile yüzünüzdeki sivilcelerin üzerine ve çevresine sürün.
 • 1 – 2 Dakika kadar bekletin ve ılık su ile yıkayın.
 • Yıkama işlemi sonrasında nemlendirin.

Limon, içeriğine bulunan asitli yapısı sayesinde cildinizin üzerinde bulunan sivilceleri kolay bir şekilde kurutacaktır.

Uzun vadede ve düzenli kullanımda sivilce oluşan alanların sıkılaşmasını sağlayarak sivilcelerden tamamen kurtulmanızı sağlayabilir.

Sivilce Neden Olur? Yüzde Sivilce Olmaması İçin Önlemler Nelerdir?

Sivilce Neden Olur? Yüzde Sivilce Olmaması İçin Önlemler Nelerdir?

Her gencin hayali sivilcesiz, daha temiz, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmaktır. Peki, Sivilce neden olur? Ve Yüzde sivilce olmaması için önlemler nelerdir?

Sivilceler cilt yapınıza bağlı olmakla birlikte yaşamsal alışkanlıklarınıza göre de oluşum sağlayabilir. Bunlardan en önemlisi yağlı bir beslenme planı uyguluyor oluşunuz olabilir. Yağ oranı yüksek kuru yemişler de bu nedenler arasındadır.

Ancak, her ne kadar nedenle bunlar gibi gözükse de kişiden kişiye değişen farklı nedenler de olabilir. Bu nedenleri tespit etmek için hayatınıza biraz bakmanız yeterli olacaktır. Peki, nedir bu nedenler?

 • Sigara kullanımı.
 • Yağlı yiyecek tüketimi.
 • Cildinizin temizliğini aksatmak.
 • Nemsiz cilt yapısı.
 • Direkt gelen güneş ışınları.
 • Androjen hormonunun yüksek salgılanması.
 • Bazı ilaçların yan etkileri.
 • Ergenlik dönemine girilmesi.
 • Yüksek stres oranları.
 • Kullanılıyorsa doğum kontrol ilaçları.
 • Adet döngüsünün başlaması.

Gibi pek çok etken sivilce oluşumuna neden olmakta. Bunların yanı sıra, bu listede en dikkat edilmesi gereken cildinizin temizliğini aksatmaktır.

Doğru Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Doğru Cilt Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde sivilce geçirme yöntemleri arasında kesinlikle doğru cilt temizliği de bulunmakta. Ancak, cilt temizliğini konudan tamamen bağımsız bir şekilde ele almak en doğrusu olacaktır.

Doğru cilt temizliği için kullanabileceğiniz kimyasallar olduğu gibi sadece su veya kalıp sabun ve su yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Özellikle dışarıdan eve geldiğinizde cildinizin arınmasını sağlamanız cildinizin üzerinde birikmiş olan kirli tabakadan kurtulmanızı sağlamaktadır.

Adım adım doğru cilt temizliği nasıl yapılır? Bakacak olursak;

 • Cildinizi ılık su ile yıkayın.
 • Doğal kalıp sabunlar veya başka maddeler ile cildinizi en iyi şekilde yıkayın.
 • Ilık su ile durulama yapın.
 • Varsa, cilt fırçanız ve toniğiniz ile cildinizin üzerindeki katmanları nazik bir şekilde uzaklaştırın.
 • Tekrar ılık su ile durulama yapın.
 • Son olarak nemlendirici kremler ve tonikler ile cildinizin besnlemesini sağlayın.

Doğru temizlenmemiş olan ciltler, dışarıdan gelen pis hava tabakasının cildinizde kalmasını sağlar. Biriken tabaka başta siyah noktalar olmak üzere sivilceler ve pek çok cilt sorununa neden olabilmekte.

0 YORUMLAR

  Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ