SEO Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır? SEO Çalışmalarında Anahtar Kelimenin Önemi

SEO Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır? SEO Çalışmalarında Anahtar Kelimenin Önemi

SEO anahtar kelime seçimleri Google’daki sıralamanızı etkileyen en önemli güçtür. Google algoritmasını anlayarak anahtar kelime çalışması yaparsanız yüksek verim alırsınız.

İnternet üzerindeki tüm web siteleri Google’da sıralama almak için rekabet ediyor. Bu rekabet ortamından sıyrılarak Google nezdinde değerli bir site olmak istiyorsanız SEO’nun güçlü anahtarlarından yararlanmalısınız.

SEO Anahtar Kelime Çalışması Nedir?

SEO anahtar kelime çalışmaları bireysel olarak yürütülebileceği gibi SEO hizmeti veren ajanslardan da destek alınabilir.Durum her ne olursa olsun sizi ileriye taşıyacak etkili bir çalışmaya sahip olmalısınız. Google’da kullanıcıların arattığı bu kelime öbekleri (anahtar kelimeler) sizi hedefinize ulaştıracak güçlü birer araçtır.

SEO Anahtar Kelime Seçimi Nasıl Yapılır?

SEO anahtar kelime çalışmalarında önemli aşamalardan birisi anahtar kelime analizi Google algoritması, sitenizdeki kelime öbeklerini tespit ederek buna göre sıralama almanızı sağlar.

Örneğin, biri “SEO hizmeti” yazısını arattığında karşısına çıkmak istiyorsanız, SEO hakkındaki anahtar kelimeleri sitenizde mutlaka kullanmalısınız.

Rekabet oranının az olduğu uzun kuyruklu cümleleri tercih etmek daha kolay sıralama almanızı sağlar. Mesela “SEO hizmeti” yerine “SEO Hizmeti Danışmanlığı” anahtar kelimesinde sıralama almak daha kolaydır.

1- Rekabetin Az Olduğu Anahtar Kelimeleri Seçin

SEO anahtar kelime çalışmalarında yapılan en büyük hata, daha fazla ziyaretçi kazandıracak düşüncesiyle rekabetin yüksek olduğu hacimli anahtar kelimelere yönelmektir. Bunu yapmak genellikle sıralamanızı olumsuz etkiler. Etkili bir anahtar kelime için uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih edin.

2- Kendinizi Ziyaretçinin Yerine Koyun

Sitenizin içeriklerinde yer alan anahtar kelimeler kullanıcıların aratacağı türden olmalıdır. Bunun için kendinizi ziyaretçi gibi düşünün. Örnek vermek gerekirse, internetten kazak alacağınızı varsayalım. Sadece kazak yazarak aratmak istemezsiniz. Duruma göre “Kazak Fiyatları”, Yünlü Kazak” veya “Boğazlı Kazak” şeklinde aratırsınız.  Anlattığınız konuyu siz olsanız ne yazarak aratırdınız bunu düşünerek seçim yapın.

3- Sonuçları Analiz Ederek İyileştirin

Anahtar kelimelerinizi kullandınız ve sitenize düzenli olarak içerik ekleniyor. Peki sonuç nasıl oldu? Bu içerikleri uygularken kullanılan SEO anahtar kelime çalışmaları işe yaradı mı? Bunu öğrenmek için sitenizi Google Analytics aracı üzerinden takip edin. Ziyaretçilerinizdeki yükseliş ve düşüşleri takip ederek yeni teknikler kullanmayı düşünebilirsiniz.

SEO Anahtar Kelime Bulucu Siteler

SEO anahtar kelime çalışmalarında hem Google’dan hem de anahtar kelime önerici araçlardan yardım alabilirsiniz. Bu araçların bazıları ücretsizken bazıları ücretli bir şekilde kullanılıyor.

İnternette ücret ödemeden anahtar kelime bulmanızı sağlayacak faydalı siteler mevcut. Ücretli ve ücretsiz en iyi anahtar kelime bulucu siteler aşağıdaki gibidir;

  • Google AdwordsAnahtar Kelime Planlayıcı
  • Ubersuggest
  • SemRush
  • KeywordTool
  • Keysearch
  • Word Stream

SEO anahtar kelime çalışmalarınızda bu siteleri kullanabilirsiniz. İnternet üzerindeki binlerce siteyi ve aramaları tarayarak en iyi sonucu görmenizi sağlayacaklar.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ