El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

El ve Tırnak Bakımı Yapma

El ve tırnak bakımı senin için önemsiz mi? Olmasa da olur mu diyorsun? Belki de sıfırdan başlamakta fayda var.

Kişisel bakım için yapılan işlemler bireyseldir. Dolayısıyla da kişiye ve ihtiyaçlara göre yapılan bakımlar değişim gösterir. Ancak öyle bir bakım var ki genel olarak belli başlı aşamalardan oluşuyor.

Ellere ve tırnaklara uygulanacak olan bakım, nemlendirme, arındırma, şekillendirmeden ve tercihe göre renklendirmeden oluşur. Tüm bu aşamalar bir araya geldiğinde ise kişisel el ve tırnak bakım rutini ortaya çıkar.

Yapılacak olan bakımın kişiye özel olmasının en temel sebebi tırnak şeklinin, yapısının ve ihtiyaçlarının farklı olması. Hal böyle olunca da her yiğidin yoğurt yiyişi farklı oluyor tabii. Sen de kendine en uygun bakım biçimini bulmak için birkaç deneme yapabilirsin. Bu bakım için merkezlere gitmiş ama çözüm bulamamış, hatta tırnaklarını güçsüzleştirmiş de olabilirsin. Ama unutma tırnağının kökü sende!

Tırnak Bakımı Nedir Nasıl Yapılır?

el ve tırnak bakımı nasıl yapılır

El ve tırnak bakımı en pratik ama bir o kadar da zor olarak görülüyor. Bunun çeşitli nedenleri olabilir tabii ama sizin sebebiniz ne?

Kişisel bakım yapmayı herkes ister, ama yapamaz. Kimisi buna zaman ayırmaya üşenir, kimisi unutur, kimi ise nasıl yapacağını bilemez. Özellikle gün boyu en dikkat çekici yer olan eller söz konusu olduğunda bakımlar daha dikkat çekicidir.

Senin de yapacağın bakım sana özel olmalı. Öyle bir rutin belirlemelisin ki ihtiyaç duyduğun bakımı sana getirirken seni de yormasın. En önemlisi ise sonuçlarından memnun kalman. Dolayısıyla seçtiğin rutin sana uyum sağlamalı.

Tırnak bakımı nedir nasıl yapılır gibi sorular kafanı çok yormasın. Tırnaklarını kesmek, törpülemek, tırnak etlerini kesmek yapacağın ufak bakım rutinlerini oluşturuyor.Son dönemde popüler olan nail art çalışmaları ve rengarenk ojeler ise kadınların vazgeçilmez rutinleri arasında yer alıyor.

Sürekli kadınlar bakım yapar ve kadınların bakıma ihtiyacı vardır düşüncesi tarihe karışmış durumda. Günümüzde kadınlar kadar erkekler de kişisel bakımına özen gösteriyor. Tabii pek çok erkeğin bakım rutini el yıkamak ve krem sürmek olsa da ilerleme ilerlemedir, öyle değil mi?

Tırnak bakımı nasıl yapılır sorusunun sanıldığı gibi net bir yanıtı yok. Bu bakım rutinine eklemeler yapılabildiği gibi çıkarmalar da yapılabilir. Yani bakımı ve periyodları kendine göre ayarlaman çok daha faydalı olacak.

Bakımlı el ve tırnaklar için ne yapılmalı sorusuna verilecek ilk cevap ise nemlendirmektir. Şunu unutmayın kuru bir tırnak kırılmalara karşı dirençsiz hale gelecektir. Dolayısıyla kırılmalar, soyulmalara çok sık rastlanır. Aynı şekilde kuru kalan bir eli koruyacak bir unsur kalmaz. Ancak düzenli nemlendirilen eller ve tırnaklar bakımın ilk aşamasını oluşturacaktır.

Tırnakların sahip olduğu şekil kadınlar için olduğu kadar erkekler için de önemlidir. Özellikle gün içerisinde göz önünde olan el tırnaklarının düzenli olarak kısaltılması gerekiyor. Kadınların ise sahip olduğu tırnak şekline göre yaptığı törpüleme tırnakların güzelliğini öne çıkarıyor.Burada da elleri ve tırnakları tanımak tabii ki çok önemli.

Tırnaklar nasıl şekillendirilir bilmek etken bir bakım için olmazsa olmaz.Tırnak makası kadar çeşitli materyallerden üretilen törpüler de bu konuda oldukça yardımcı. Metal törpüler tırnak yatağına yakın bölgeleri düzeltirken, cam törpü tırnağına en az hasarı vererek düzeltecek işleve sahip.

Tırnak etlerinin itilmesi için tırnak eti itici tercihini doğru yapman ilerleyen süreçte bakımını destekleyecek. Bu yüzden portakal ağacından imal edilen iticileri tercih edebilirsin. Diğer iticileri de dikkatli kullanman etleri fazla kesmediğin sürece sıkıntı yaratmayacaktır.

Tırnakların güçlenmesi için yapılacaklar kişiden kişiye göre değişir. Limon kürü, yağlar bu konuda sana büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Ancak doktoruna da danışarak vitamin takviyesi tercih edebilirsin. Ancak bu süre içerisinde bol su tüketmeye ve düzenli beslenmeye de özen göstermen gerekiyor.

El ve Tırnak Bakımı Neden Önemli?

tırnak bakımı neden önemli

El ve tırnak bakımı fazla büyütülüyor gibi gelebilir. Ama gündelik hayatta en fazla kullandığın bölgelerin eller ve tırnaklar olduğunu da unutmaman gerekiyor.

Bakımlı eller, dolaylı olarak bakımlı tırnaklar anlamına geliyor. Bu nedenle aslında birisine bakım yaparken diğerine yapıyorsun. Dolayısıyla gözünde bu işi çok da zahmetli görmemen gerekiyor.Düzenli yapılan el ve tırnak bakımı temiz ve hoş bir izlenim sunar. Önemsiz gibi görünse de bakım ellerde başlıyor.

Özellikle tırnakları ne güçlendirir diye merak ediyorsan yanıtı bakım, bakım ve bakım. Yalnızca tırnağının neye ihtiyaç duyduğunu bilmen gerekiyor. Tırnağın sürekli kırılıp soyulursa, onu güçlendirmen gerekiyor. Tırnaklarını nemlendirmek, tırnak güçlendirici kullanmak sana yardımcı olacak.

El ve tırnak bakımı hijyen için de olmazsa olmaz unsurlardan birisi. Tırnakların kısaltılması, temizlenmesi ve törpülenmesi işlemleri bu aşamada oldukça yardımcı oluyor. Aynı zamanda el tırnaklarında yuvarlak bir şekil daha uzun bir görünüm sunuyor.

El tırnakları kadar ayak tırnaklarının da bakıma ihtiyaç duyduğunu unutma. Özellikle ayak tırnaklarının küt kesime sahip olması gerekiyor. Aynı zamanda daha sık biçimde kısaltman ayak ve ayak tırnaklarının sağlığı için önemli. Hele ki halı sahaları seviyorsan…

El ve Tırnak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

tırnak törpüsü

El ve tırnak bakımı farklı biçimlerde ve önceliklerde yapılabilir. Ancak öyle detaylar var ki bunların bakım rutininde olması yapılan işlemlerin etkinliğini artırıyor.

Öncelik her bakımda olduğu gibi kendini ve tırnağını tanımak. Tırnağının şeklini bilirsen ona nasıl bir biçim vereceğini de bilirsin. Böylelikle kısa bir tırnağın varsa daha uzun görülebilir.

Tırnak yapısı tanındığında yapılacak olan bakım da daha kolay ilerleyecek. Örneğin; tırnağın tırtıklı bir yapıya sahip olabilir. Bu durumda tırnak bakımı bana göre değil deyip geçmeyeceksin. Çünkü senin gibi tırnağa sahip pek çok insan var. Dolayısıyla da bu durum için farklı ürünler sunuluyor. Özel bazlar sayesinde tırnakların pürüzsüz bir hale geliyor.

Yumuşak eller için en güzel ürünler peeling malzemeleri olarak biliniyor. Daha önce denemediysen yağ ve tuzdan oluşan peelingleri denemeni öneriyorum. Tercihine göre evde de bu işlemi yapabilirsin. Birkaç dakika içerisinde ellerinin ve tırnaklarının nem dengesi sağlandığı gibi ölü derilerden arınacaklar.

El ve tırnak bakımı için kullandığın ürünlerin işlevlerini bilmen gerekiyor. Böylelikle doğru ekipmanı doğru işlevde kullanarak etkili bir bakımı tamamlayabilirsin. Özellikle evde tırnak bakımı yapmak istiyorsan bu unsurları göz önünde bulundurman işine yarayacak.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ