Hayır Diyememe Sorunundan Nasıl Kurtulunur? 5 Adımda Hayır Diyememe Sorunundan Kurtulmak

Hayır Diyememe Sorunundan Nasıl Kurtulunur? 5 Adımda Hayır Diyememe Sorunundan Kurtulmak

Hayır diyemem sorunundan nasıl kurtulunur? Hayır diyememe sorunu olanlar için hayat neredeyse bir zindan haline gelmekte.

Hayır diyememek, size sunulan neredeyse her şeyi kabul etmek. İçinde bulunmak istemediğiniz pek çok konuda bulunmanıza neden olabilmekte.

Hayır diyememe sorunu, küçük yaşta öğretilen ve yetiştirilme tarzından oluşabileceği gibi. Gelişim zamanlarında yaşanan “kendini hayatın merkezinde görememe” sorunları nedeni ile de oluşabilir.

5 Adımda hayır diyememe sorunundan kurtulmak mümkün. Hayır diyebilmek, özgür bir yaşam sürebilmeniz için atabileceğiniz en büyük adım. Peki, Hayır diyememe sorunundan nasıl kurtulabilirsiniz?

5 Adımda Hayır Diyememe Sorunundan Kurtulmak İçin Öneriler

Hayır diyememe sorunu, kişinin kendini hayatının merkezinde görememeye başlaması ile birlikte başlayan bir sorundur. Sorunun nerede ve ne zaman başladığını bulmak. Sorunu çözme konusunda daha doğru adımlar atmanızı sağlar.

Sevdikleriniz için fedakarlık yapmak, onların mutluluğunu gözetmek ve onlar için bir şeyler yapmak elbette oldukça önemli. Ancak, yanlış şekilde yapılan bu fedakarlıklar suistimale açık “Hayır diyememe sorununa” yakalanmanıza neden olabilmekte.

1 – Hayatınızın Merkezine Kendinizi Almaya Çalışın

hayır diyememe sorunu

Başta da dediğimiz gibi. Hayır diyememe sorunu, genellikle kendini hayatının merkezine almayan. Hayatının merkezine diğer insanları alarak onların mutlulukları için çabalayan kişilerde görünür.

Kendinizi öncelikli görmeli, sizden öncelikli olarak gördüğünüz kişilerden daha değerli olduğunuzu görmelisiniz.

Elbette onları sevebilirsiniz ancak hiçbir zaman sevginiz size olan saygınız ve önceliğinizin önüne geçmemeli. Kendinizi düşünün ve hayatınızın merkezine kendinizi koymaya çalışın.

2 – Hayır Cümlesini Hayatınıza Katın

hayır diyememe sorunu

Yetişme kültürünüze, yetişme yerinize ve aile yapınıza göre Hayır cümlesini kullanma oranınız düşük olabilir. Geleneksel aile yapılarına göre ailelere karşı gelmek, isteklerini yapmamak bir saygısızlık olarak görüldüğü için çocukların pek bir seçeneği olmamakta.

Bu şekilde büyüyen kişiler hayatlarının önemli noktalarına ulaştıklarında “Hayır” cümlesini kullanmaktan uzak bireyler haline geliyor.

Hayır diyememe sorununa karşı alabileceğiniz en önemli önlem, “Hayır” cümlesinin normal olduğunu, kimsenin size bir şeyi yapmak istemediğiniz için kırılmaması gerektiğini anlamanız olacaktır.

3 – Oluşturduğunuz Beklentileri Düşürün, Yeni Beklentiler Yaratmayın

hayır diyememe sorunu

Her ne kadar “iyilik” için yapıyor olsanız da kimileri için yaptığınız şeyler iyilik dışına çıkarak üzerinize yapışmış bir görev haline gelebilir.

Sevdiğiniz birisi için yaptığınız ve katlandığınız o minik işler, bir zaman sonra yaptığınız kişiler tarafından sizin göreviniz olarak görülmeye başlanacaktır. Bu durum, hayır diyememe sorunu yaşayan kişilerin istemedikleri işlerde daha sık meşgul olmasına neden olabilmekte.

İyilik amacı ile yaptığınız bu işlerin bir anda göreviniz haline gelmesi, sürekli olarak onu sizin yapmanızı beklemelerinden kurtulmak için;

  • Daha önce yaptığınız şeyleri yapmayı bırakın.
  • İsteklerini geri çevirmekten ve size küsmelerinden korkmayı bırakın.
  • Hayır diyebilmek için kendinize karşı pratik yapın.
  • Hayır cümlenize karşı gelecek olan “Neden” sorularına cevap vermeyin. Zira, hayır demek nedenlerin en geçerli ve en önemlisidir.

Onlara karşı oluşturduğunuz beklentileri bu sayede düşürebilir, hayatınıza yeni gelecek insanlara da iyilik adı altında hizmet vermeyerek bu durumu görev gibi görmelerini engelleyebilirsiniz.

4 – İnsanlarla Olan İletişiminizi Güçlendirmeye Çalışın

hayır diyememe sorunu

İletişimsizlik, yetersiz konuşma gibi sorunlar hayır diyememe sorununa neden olabilmekte. Her ne kadar hayır diyememe sorunundan kurtulmak mümkün olsa da, buna baştan yakalanmamak en doğrusu olacaktır.

Kimi zaman anksiyete etkisinde, kimi zaman insanlar ile iletişimden kaçınma nedeni ile istemediğimiz şeylere “evet yaparım” diyor ve geçiştiriyoruz. Her ne kadar o an çözüm gibi gözüküyor olsa da “Hayır” diyemediğiniz için size kalan bu görevler oldukça can sıkıcı hale geliyor.

İletişim oranınızı arttırmaya çalışmalı, size sunulan istekleri kabul ederek değil de ret ederek başınızdan göndermelisiniz. Söz konusu çözüm yöntemleri direkt olarak hayatınıza etki gösterecektir.

5 – Aşılamaz Kırmızı Çizgileriniz Olsun

hayır diyememe sorunu

Son zamanlarda tekrar popüler olan “red flag” kavramı ülkemizde de kendini bir hayli göstermeye başladı. Kırmızı çizgiler, sınırlar ve kapasiteler kişilerin mental sağlıklarını koruması için oldukça önemli.

Kendi sınırlarınızı ve kırmızı çizgilerinizi çizebilmek için kendinizi tanımalı, neleri yapabilir neleri yapamazsınız karar vermelisiniz.

Yeni tanıştığınız insanlara tüm yeteneklerinizden bahsetmemeli, onlara net bir şekilde hayatınızda nasıl insanlar istemediğiniz henüz tanıştığınız ilk gün söylemelisiniz. Bu sizi itici biri yapmak yerine, kırmızı çizgileri olan prestij sahibi biri haline getirecektir.

Hayır diyememe sorunu, kırmızı çizgileri olmayan ve herkes için zaman ayırmaya çalışan kişilerde daha fazla görülmekte.

Duygularınızı Hissedin, Onları Yönetmeyi Öğrenin

hayır diyememe sorunu

Hayır diyememe sorunundan nasıl kurtulunur? Sorusunu soran pek çok kişi duygularını hissetmekten uzak, duygularının onlara ne anlattığını anlamaktan uzak kişiler.

Kişisel gelişim videoları, kitapları ve podcastleri ile başkaları ile iletişim kurma yeteneklerinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekmekte. Duygularınızı daha iyi anlamak için yazmalı, çizmeli ve bol bol okumalısınız.

Duygularınızı hissetmeniz, onları yönetmeniz durumunda daha rahat bir hayat, daha özgür ve başkalarının seçimlerine bağlı olmadan yaşayabilmek için “Hayır diyebilmeyi öğrenmeye” hemen başlayabilirsiniz.

Hayır diyebilmek için duygusal olarak gelişmeli, kendinizi ifade etme konusunda yeni yeteneklere sahip olmalısınız.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ