Kereste Fiyatları 2023

Kereste Fiyatları 2023

İnşaat veya yapı malzemesi gibi farklı alanlarda ve farklı boyutta yapılan kesimlere göre kereste fiyatları değişim gösterebilmektedir. Örnek vermek gerekirse  inşaat kereste fiyatları,  kavak kereste fiyatları oranları birbirlerinden farklıdır. İnşaat kereste fiyatları daha uygunken kavak kereste fiyatları daha yüksektir.  Çünkü inşaat alanında kullanılan keresteler kavak kerestelere oranla daha düşük kalitededir. Bu yüzden kereste fiyatları, kerestenin kalitesi ile doğru orantılı olarak artmakta veya azalmaktadır. Diğer bir kereste türü olan silinmiş kereste fiyatları veya çam kereste fiyatları da birbirlerinden farklı fiyat değerlerine sahip olabilmektedirler.

Özellikle bu noktada çam kereste fiyatları diğer kereste türlerine oranla daha pahalı yapıya sahip bir kereste çeşididir. Kerestenin birçok alanda kullanılmasının sebebi başka işlemlerde kullanmak için kolaylıkla işlem görebiliyor olmasıdır. Yapı ve inşaat sektöründe oldukça fazla kullanılmakta olan kereste, aynı zamanda ticari amaçla  pek çok şirket tarafınca kullanılmaktadır. En çok mobilya sektöründe, masa, kapı gibi imalatlar için kullanılan bir malzemedir. Hatta müzik aleti ve uçak ve gemi güverte bölümlerinde de kullanılmaktadır. Ağaçtan kesilen kereste pek çok işleme tabi tutulmaktadır. Bu işlem kerestenin hangi alanda kullanılacağına dair olarak ekstra efor  sarf edilmesini sağlayabilir. Bu noktada yine kereste fiyatları noktasında bu işlemin zorluğuna göre artış görmemiz mümkün. 

Aynı zamanda ağacın yetiştiği iklime göre de fiyatlarda değişkenlikler yaşanabilmektedir. Çünkü her ağacın yetiştiği iklim koşulları farklıdır. Bu yüzden iklimin fiyata etki eden bir diğer unsur olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle inşaat sektörü için kullanılacak olan kerestenin kalın ve oldukça dayanıklı olması gerekmektedir. Bu yüzden  yapımı için kereste yapımına uygun ağır ağaç türleri kullanılmaktadır. Bu noktada sizler için inşaat ve silinmiş kereste fiyatlarını tablo haline getirerek kolaylıkla uygun ölçülerde ve fiyat aralığında yer alan, size uygun keresteyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Yazımızın devamında fiyatların yer aldığı  tablolara ve bu konuda ki  gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

1-İnşaat Kereste Fiyatları

İnşaat kereste fiyatları, ölçüsüne ve yapısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ölçünün artması ile fiyatta da ayı oranda artış gözlemlenebilmektedir. Yani inşaat kereste fiyatları ölçünün büyüklüğü ile doğru orantılı gitmektedir diyebiliriz. Kereste fiyatları kapsamında bakıldığında inşaat kereste fiyatları çok daha uygundur.  İnşaat sektöründe çatı ve kalıp gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Bu çok kullanışlı ve uygun fiyatlı olan kereste fiyatları çeşidi olan inşaat kereste fiyatları için, oldukça işinize yarayacağını düşündüğümüz tablomuza göz atabilirsiniz. Bu sayede kereste fiyatları noktasında ölçüsüne ve malzemenin cinsine bağlı olarak belirttiğimiz İnşaat kereste fiyatları kapsamında gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun için hazırlamış olduğumuz inşaat kereste fiyatları içerikli tablomuzu inceleyebilirsiniz.

İnşaat Kereste Fiyatları (M3)

 

Uzunluk ve Genişlik

Fiyat

41x91

1.300 TL

91x91

1.450 TL

43x93

1.650 TL

93x93

1.860TL

45x95

1.990 TL

95x95

2.200 TL

5x10

2.550 TL

10x10

2.800 TL

     

2-Silinmiş Kereste Fiyatları

Silinmiş kereste fiyatları ölçülerin yanı sıra türüne göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Silinmiş kereste zorlu ve ağır işlerde oldukça tercih edilen bir kereste çeşididir.  Aynı zamanda kesme, kurutma gibi birçok işlemin yapıldığı bir kereste çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı farklı genişlik yani ölçülerde üretilebilmektedir. Yani ölçü skalası oldukça geniş bir kerestedir. Silinmiş kereste kesinlikle tek kullanımlıktır diyebileceğimiz bir ürün değildir. Silinmiş kereste fiyatları uzun ömürlü olmalarının ve sağlam olmalarının bir getirisi olarak yüksek fiyatlar içerebilmektedirler. Silinmiş kereste genelde çam, gürgen ve ladin gibi ağaçlardan elde edilmektedir. Bu noktada fiyat da gözle görülür artış yine olacaktır. Silinmiş kereste birçok kullanım alanına sahip olduğu için birçok sektörde karşımıza çıkabilmektedir. Masa, kapı, yer döşeme, çatı iskelesi, inşaat gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu bilgiler kapsamında sizler için silinmiş kereste fiyatları adı altında bir tablo hazırladık. Bu tablo aracılığı ile sizin için gerekli silinmiş kereste fiyatları gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Silinmiş Kereste Fiyatları

 

Uzunluk ve Genişlik

Fiyat

5x10 (Ukrayna)

3.200TL

5x10 (Sibirya)

4.500 TL

10x10 (Ukrayna)

3.000TL

5x15 (Sibirya)

4.500 TL

3,5x15 (Sibirya)

4.500 TL

     

Kereste fiyatları bu şekilde birçok etkene bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu yazımızda güncel kereste fiyatlarından bahsettik. Umarız sizler için faydalı bir içerik olmuştur.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ